
PREDSTAVITEV KRAJA MORAVSKE TOPLICE
Moravci so bili nekdaj strnjena vas ob glavni cesti Lendava - Murska Sobota. Zahodni del vasi je obsegal Marof (imetje bogatašev), na vzhodu pa so bile domačije vaščanov, tlačanov. Sredi vasi je stala Čarda, last zemljiškega gospoda, kjer so točilo vino iz Moravskih goric. V tej krčmi je leta 1610 prišlo do spora zaradi česar so Turki zažgali vas.
Moravske Toplice ležijo na prehodu ravenskega v gorički svet. Razprostirajo se vzhodno od Lipnice, zahodno od Mosteca do pritoka Ribnjeka in na severu do nekoč znane gostilne Sep na Rimski cesti Martjanci - Fokovci. Po velikosti spadajo Moravske Toplice med večje vasi. Naselje je razvlečeno od najnižje točke ob glavni cesti (najnižja nadmorska višina 187 m) do Sepovega brega (najvišja nadmorska višina 318 m). Območje je razdeljeno po katastrskih nazivih: Podov, Breg, Mezöv, Lešče, Žgaline, Pečke, Brezje, Törkojca, Gaj, Brzinšček, Rdeči breg, Rumičev breg, Cuber, Sepov breg, Kandalove grabe. Razvlečenost vasi je zgodovinsko pogojena iz časa turških vpadov ob cesti Lendava - Dobrovnik - Martjanci iz leta 1601, 1603 in 1604. Po ljudskem izročilu naj bi Turki v sporu med vaščani in turškim poveljnikom zaradi vaške lepotice zažgali vas. Ljudje so za namero izvedeli že prej in se skrili po okoliškem gričevju. Mesto, kjer je takrat stala vas se danes imenuje Žgaline in kmetje pri globokem oranju še danes izorjejo kakšen zogleneli predmet iz tistih časov.

Moravci so bili nekdaj strnjena vas ob glavni cesti Lendava - Murska Sobota. Zahodni del vasi je obsegal marof (imetje bogatašev), na vzhodu pa so bile domačije vaščanov, tlačanov. Sredi vasi je stala Čarda, last zemljiškega gospoda, kjer so točili vino iz Moravskih goric. V tej krčmi je spomladi leta 1610 prišlo do spora, zaradi česar so Turki zažgali vas.
Moravci se omenjajo v zvezi z ustanovitvijo šole leta 1627 v Martjancih. Prva šola v Moravcih je bila ustanovljena leta 1855. Ustanovili so jo evangeličanski verniki. V začetku so poučevali bolj izobraženi občani.
Leta 1870 so odkupili hišo, kjer je bila šola in ustanovili "šolski stolec ", ki je leta 1872 izvolil rednega učitelja. Šolski okoliš je obsegal Moravce, Tešanovce in Vučjo Gomilo. Leta 1888 so prodali šolsko poslopje in kupili Ernostov grad. V Moravcih je namreč stal lovski dvorec, last madžarskih grofov Batjany. Grof Lajoš Batjany je bil v času madžarske revolucije leta 1848 ministrski predsednik. V revoluciji je bil usmrčen, njegovo imetje pa zaplenjeno. Dvorec je dobil v dar Avstrijec Ernost, za zasluge v vojni. Januarja 1872 je šola dobila prvega strokovnega učitelja.
Leta 1893 je bila v isti stavbi tudi evangeličanska cerkev, in tega leta je bila ustanovljena tudi cerkvena občina Moravci. Leta 1925 je prizidala zvonik in namestila stolpno uro z zvonovi. Zadnji učitelj je poučeval do 2. novembra 1916 leta. Pouk je do tega časa potekal v madžarskem jeziku. Med 1. svetovno vojno ni bilo učitelja. Pouk se je začel ponovno 1. septembra 1918, ko je verska občina izvolila Janoša Paulika, po rodu Slovaka, ki se je dobro naučil slovenščine opravil diferencialni izpit v Št. Vidu ter poučeval do 27. 9. 1924. Od leta 1925 in med okupacijo je poučeval Željko Škalič iz Sebeborec, ki je do tedaj poučeval v Vučji Gomili. 10. 12. 1930 je šola postala državna. Po osvoboditvi je v Moravcih poučevala učiteljica Marija Rupen.
Leta 1959-60 so grad podrli. K zvoniku pa so verniki s pomočjo svetovne Luteranske zveze sezidali cerkveno ladjo in župnišče. Nova cerkev je bila predana svojemu namenu leta 1962.

Leta 1962 se v Moravcih začenja omenjati turizem. Najprej kot kopališče katero so začeli graditi vaščani na opuščenih naftnih vrtinah, kasneje pa kot naravno zdravilšče z zdravilno vodo, ki je cenjena tako doma kot v tujini. Z razvojem koplišča in s tem turizma so Moravci doživeli korenite spremembe tako pri razvoju kraja kot načinu življenja vaščanov.
Vas je v zgodovini večkrat menjala ime. Do leta 1186 se je imenovala TOTMORAC - Slovenski Moravci, od leta 1886-1918 ALSO MORAC - Spodnji Moravci, od leta 1918 do 1985 MORAVCI in od leta 1985 MORAVSKE TOPLICE. Moravske Toplice so leta 1995 postale sedež in osrednji kraj Občine Moravske Toplice.

Vir: besedilo je povzeto po zapisu Marte Vukan v biltenu 100 let Gasilskega društva Moravci - Moravske Toplice
STATISTIČNI PODATKI KRAJA
OBČINA:
POKRAJINA:
STATISTIČNA REGIJA:
POVRŠINA K.O. MORAVCI:
ŠTEVILO PREBVIVALCEV:
ŠTEVILO GOSPODINJSTEV :
NADMORSKA VIŠINA:
ZEMLJEVID:
Vir: Statistični urad Republike Slovenije
MORAVSKE TOPLICE
PREKMURJE
POMURJE
8,6096 km2
752
272
192 M
46°41′33.85″N, 16°13′41.33″E
Moravske Toplice
Copyright © KS Moravske Toplice & PGD Moravske Toplice 2012